Australia Post are currently experiencing long delays for deliveries into NSW and Victoria and extreme delays on international orders.

Collection: Workshops in Western Australia

Discover... Experience... Create... Indulge... in a Vasse Virgin workshop

 Join us in-store at one of our fun and informative workshops or masterclasses to discover some of Vasse Virgin's own secrets! From simple 30 minute classes to half-day sessions, these interactive DIY style workshops have been designed so that you get plenty of one-on-one time with the instructor to ask questions, learn tips and tricks, and of course, meet new people! So why not get together with friends or colleagues and have a great time. A unique experience awaits you at the Vasse Virgin Soap Factory.

Class notes, equipment, instructions, and personal safety gear are included. You can also take home what you make on the day! 

Workshops are available at the Vasse Virgin Soap Factory at 135 Puzey Road in Wilyabrup, Western Australia. Bookings are essential, either online or by contacting our friendly team at soapfactory@vassevirgin.com.au

6 products
  • Lip Balm Workshop WA
    Honey Lip Balm
    Regular price
    $70.00
    Sale price
    $70.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Natural Perfumery Workshop WA
    Natural Perfumery Workshop
    Regular price
    $120.00
    Sale price
    $120.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • EVOO 101 Master Class WA
    Olive Oil Workshop
    Regular price
    $50.00
    Sale price
    $50.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 60 Minute Natural Perfumery Workshop WA
    Natural Perfumery Workshop
    Regular price
    $75.00
    Sale price
    $75.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Gift Voucher Natural Perfumery 60 minutes
    Regular price
    $75.00
    Sale price
    $75.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Gift Voucher 2 hours Natural Perfumery Workshop
    Regular price
    $120.00
    Sale price
    $120.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out